Malo filmova je toliko zamaglilo vremenske okvire istorije kao 3. deo hit serijala “Ledeno doba: Dinosaurusi dolaze”. Već iz naslova možete da zaključite u čemu je problem – dinosaurusi su živeli pre 65 miliona godina!
Poslednje ledeno doba je na Zemlji bilo pre “samo” 110.000 godina, 64 miliona godina nakon što je poslednji dinosaurus nestao .
Hrabra Merida Čak je i reditelj “Hrabre Meride” priznao da crtać predstavlja Škotsku iz “čiste fantazije”!
Muškarci u 9. veku, kada je smeštena radnja filma, nisu nosili kiltove, a svakodnevni život je bio mnogo nasilniji nego što je to prikazano. O mogućnosti da žena bira svog supruga nije bilo ni govora.
Pejzaži prikazani u crtaću, sa druge strane, su potpuno autentični!
Uspavana lepotica Diznijev klasik “Uspavana lepotica” smešten je u 14. vek (to se pominje u jednom od dijaloga). U to vreme bi se romantični ples koji vidimo na kraju crtaća smatrao potpuno neprimerenim!
Igre u kojima su partneri tako blizu jedan drugom nisu postojale sve do 18. veka i početka seksualnih sloboda. Dodirivanje bilo kog dela tela, osim ruke, bilo bi nezamislivo u Srednjem veku.
Mulan Još jedan Diznijev hit, istina novijeg datuma, počinje prilično dobro i drži se stare kineske legende o devojci koja je umesto bolesnog oca otišla u vojsku. Ipak, svaka realnost se gubi u moru istorijskih grešaka u trenutku kada se pojavljuju Huni.
Naime, razbojnici protiv kojih se Mulan bori, pustoš su doneli provincijama koje su stotinama kilometara daleko od onih prikazanih u crtaću. Da stvar bude još gora, prelepi Zabranjeni grad u kome se odvija poslednja bitka, sagrađen je 1.000 godina nakon što je Mulan živela.
Lepotica i zver Svi vole scenu sa početka crtaća u kojoj Bel peva o svojoj ljubavi prema knjigama dok posećuje omiljenu gradsku biblioteku, ali reč je o čistoj fantaziji!
Život u ruralnoj Francuskoj oko 1760. godine nije uopšte bio bajka a Bel, kao pripadnica trgovačke klase ne bi imala pristup bilo kakvoj prodavnici sa knjigama. Na sve to, ni knjige do kojih bi mogla da dođe ne bi bile bajke i priče već pre neki ozbiljniji, religijski tekstovi.
Anastasija Ni Foks ne brine mnogo o tačnosti. Oni su se hrabro uhvatili u koštac sa kontroverznom ruskom legendom po kojoj je najmlađa princeza iz dinastije Romanov preživela pokolj svoje porodice, ali crtani, osim same ideje, predstavlja čistu fikciju!
Anastasija u filmu ima oko 8 godina u trenutku revolucije i nalazi se u Zimskom zamku u Sankt Peterburgu. U stvarnosti je bila duplo starija, a porodica se nalazila u dvorcu Aleksandrovski u Carskom selu.
Anastasijina baka, carica udovica je nakon revolucije živela u Londonu, a ne u Parizu. Raspućin, glavni negativac, bio je davno mrtav u to vreme i bio je carski savetnik.
Pokahontas Kritike progone Diznijev crtani Pokahontas od njegove premijere pre 25 godina. Skoro sve u filmu je pogrešno!
Pokahontas je imala samo 10 godina kada je upoznala Džona Smita i nikada nisu bili u ljubavnoj vezi. Ona se udala za Engleza koji se zvao Džon Rolf i provela je najveći deo svog života u Engleskoj.